کاشت بنفشه آفریقایی

بستر کاشت مناسب برای کاشت بنفشه آفریقایی مخلوطی از پیت، هوموس پیت، تراشه‌های پوست درخت سرو و کمپوست است.

همچنین از خاكبرگ آماده موجود در بازار نیز میتوانید به عنوان محیط کشت استفاده کنید. توجه داشته باشید هیچگاه نباید برای پرورش این گل از خاک استفاده کنید زیرا ریشه‌های این گیاه به محیط کشت غیر خاکی و پر از منفذ نیاز دارد و اگر منافذ مواد تشکیل دهنده محیط کشت کم باشد یا گیاه پر از آب باشد، گل بزودی از بین خواهد رفت.

در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید. با توجه به حساسیت بنفشه آفریقایی به سرما بهتر است آنها را در گلدان های پلاستیکی پرورش دهیم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد، سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گل بنفشه آفریقایی قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد

دمای مطلوب برای پرورش بنفشه آفریقایی

درتمام طول سال درجه حرارت مطلوب برای این بنفشه آفریقایی 16 درجه سانتی گراد است (در صورتی که رطوبت بالا باشد تا 27 درجه سانتی گراد نیز مقاومت می کند).

تعویض گلدان بنفشه آفریقایی :

از آنجا که ریشه‌های این گل زیبا بسیار ظریف هستند بهتر است تعویض گلدان هر یک سال یکبار انجام گیرد. همچنین بهتر است گلدان شما بیش از اندازه بزگر نباشد تا انرژی گیاه به جای رشد ریشه‌ها صرف گل دادن شود. با هر بار تعویض گلدان حتما از خاک و ترکیب تازه نیز استفاده کنید.

از گلدانی استفاده کنید که قطر دهانه آن  تقریبا یک سوم قطر بوته باشد.چنانچه اندازه گلدان نسبت به بوته بزرگ باشد گیاه گل نخواهد داد. گلدان های سفالی و  سرامیکی به دلیل مشکلات ناشی از تجمع املاح و نیز شوک سرما به ریشه های  حساس بنفشه آفریقایی، چندان برای این گیاه مناسب نیستند. ازینرو بهتر است از گلدان های پلاستیکی  برای کاشت استفاده کنید.